Kategorie: Aktivity

Nová technika - dron

Dne 15.8.2022 byl naší jednotce přímo v terénu předán užitečný technický pomocník – bezpilotní letoun běžně nazývaný jako dron, který po nedávných událostech zakoupila obec Hřensko zastoupená starostou Zdeňkem Pánkem. Jak praxe při zdolávání požáru ve Hřensku a národním parku ukázala, byly bezpilotní letadla – drony velice užitečné zejména při vyhledávání a monitorování šíření ohně. Bylo tak možné a velice jednoduché podívat se tam, kam by se jinak muselo za pomocí lanové techniky dostat nebo se zdlouhavě přořezávat neprostupným lesem v těžkém terénu. Rozhodně drony ušetřily spoustu sil a nyní již i naše Hřenská jednotka disponuje tímto výdobytkem techniky, který ve službách hasičů v našem okrese doposud není a v rámci ústeckého kraje jím disponuje jen HZS Ústí nad Labem, který jej obdržel jen o týden dříve.

Náš dron je stejného typu jako má HZS a jeho výběr byl konzultován s operátory dronů HZS ČR tak, aby plně postačoval k plnění úkolů v našem náročném terénu. Jde o ověřený model DJI Mavic 2 Enterprise Advanced, který bleskově dodala společnost TELINK. Bleskově tak, že v pátek bylo telefonicky objednáno a v pondělí byl dron osobně předáván přímo v terénu.

K čemu bude dron používán? Jelikož disponuje normální ale zejména termografickou kamerou, proto bude používán k vyhledávání ložisek hoření a jejich dokumentaci. Dále pak lze takový stroj využít při hledání ztracených nebo pohřešovaných osob, ale i k dokumentaci škod po živelních pohromách. Všeobecně lze takový stroj využít při mnoha mimořádných událostech.

Ovládat takový stroj budou u zdejší jednotky tři piloti s náležitým výcvikem tak, aby bylo zajištěno, že u každé události bude možné dron nasadit. O jeho nasazení rozhoduje velitel zásahu stejně jako o nasazení jiné požární techniky, a proto lze s dronem za účelem ochrany života, zdraví a majetku a při odvracení hrozeb s dronem létat i na území národního parku, kde je to jinak striktně zakázáno.